Jak palić świecę sojową? Kilka prostych porad

Świeca sojowa – jak ją palić? 5 prostych wskazówek

Świeca sojowa jest wyjątkowym produktem – ekologicznym i naturalnym. W połączeniu z zapachem odprężających olejków eterycznych i zapachowych jest idealnym przepisem na chwilę tylko dla siebie. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, dzięki którym wasza świeca sojowa będzie paliła się równomiernie, intensywnie pachniała i wypalała do końca.

Świeca sojowa z Manufaktury Calma, którą trzymasz w dłoni, to produkt, który własnoręcznie dla Was wykonałam. Chciałabym żebyście mogli jak najdłużej cieszyć się jej blaskiem, dlatego przygotowałam kilka przydatnych wskazówek, które podpowiedzą Wam jak wykorzystać potencjał świecy sojowej.

Świeca sojowa – PIERWSZE PALENIE

Pierwsze palenie świecy powinno trwać tak długo, aż cała górna powierzchnia wosku ulegnie roztopieniu (będzie widoczny tzw. „basen”) – wypalaj świecę po brzegi naczynia. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zapalenie świecy tylko na chwilę i zgaszenie nim świeca osiągnie pełen basen (tzn. będzie wypalona do ścianek ). To ważny etap, bo osiągnięcie basenu przy pierwszym odpaleniu zapobiegnie „tunelowaniu” się świecy podczas kolejnych wypaleń. Tunelowanie to sytuacja, która powoduje gaśnięcie wosku i uniemożliwia jego pełne wykorzystanie. W zależności od gramatury świecy czas pierwszego palenia będzie różny.

CZAS PALENIA

Nie gaś świecy za wcześnie. Wosk roślinny potrzebuje czasu, żeby się roztopić. Świeca zapachowa powinna palić się od 3 do 4 godzin. Dzięki temu będzie służyła długo i zapach pozostanie intensywny. Kiedy nadmiernie ją ogrzejesz spowoduje to znacznie szybsze wyparowanie olejków w niej zawartych oraz może powodować przekrzywienie knota, co nie sprzyja efektywnemu wypalaniu.
Dobrym sygnałem na to, że świecę należy już zgasić jest charakterystyczna zwęglona kulka zwana „grzybkiem” przy końcu bawełnianego knota. W knocie drewnianym zauważysz, że płomień tli się zamiast palić.  Wygaś wówczas świecę, pozwól by wosk swobodnie zastygł i odpal świecę ponownie.


KNOT

Knot jest przygotowany do pierwszego palenia świecy. Przed każdym następnym paleniem przytnij go na ok. 0,5 cm (drewniany knot możesz ukruszyć palcami). Dzięki temu świeca będzie wypalać się ładnym, stałym i niemigoczącym płomieniem i knot nie będzie się kruszył podczas procesu spalania. Zapamiętaj też, że kiedy świeca z drewnianym knotem zastygnie na tafli wosku może pojawić się delikatne brązowe barwienie – to naturalny proces przy wypalaniu drewnianego knota.
Dokonując zakupu wybierz świece, które mają bawełniane (niebielone i naturalne) lub drewniane i certyfikowane knoty. Nie wytwarzają one szkodliwych substancji i są bezpieczne dla Twojego zdrowia – właśnie takie knoty wykorzystuję w Manufakturze Calma.

DBAJ O ŚWIECĘ

Równie istotne jest przechowywanie świecy, kiedy jej nie palimy. Zadbaj o to, żeby przechowywać świecę w miejscu o temperaturze pokojowej, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, ponieważ promieniowanie słońca może wytopić wosk w naczyniu. Wysoka temperatura może spowodować odbarwienie wosku i odkształcenie. Unikaj przeciągów – one powodują, że świeca wypala się nierównomiernie. Czasami zdarza się, że wosk może odkleić się od ścianek naczynia – jest to naturalny proces związany ze zmianą temperatur otoczenia. Dzieje się tak szczególnie zimą, podczas transportu, gdzie świeca narażona jest na zmienne temperatury.

WYPALAJ BEZPIECZNIE

Nie pozostawiaj świecy bez nadzoru. Upewnij się, że świeca pozostawiona jest na bezpiecznej powierzchni – możesz umieścić ją na podstawce z drewna lub gipsu polimerowego. Pamiętaj, żeby świecę postawić w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt, z dala od materiałów łatwopalnych. Przed pierwszym odpaleniem koniecznie zapoznaj się z tym artykułem, by dłużej cieszyć się blaskiem świecy zapachowej.

 

Wszystkie naturalne świece sojowe, które dla Ciebie tworzę możesz zobaczyć w SKLEPIE ONLINE
Obserwuj Manufakturę CALMA na Instagramie i Facebooku, by być na bieżąco i dostawać informacje o nowościach.